Biblioteka


Aktualności

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
 
Dzień Języka Ojczystego świętowaliśmy w tym roku ogólnoszkolnym dyktandem. Uczniowie z najmniejszą liczbą błędów reprezentowali klasę w drugim etapie konkursu. Oto wyniki:
 
– w kategorii klas IV-V:
 
 
 
 
I miejsce – klasa IV b (Nadia Drzewiecka, Maurycy Deckert)
 
II miejsce – klasa V b (Julia Hetmaniak, Emilka Piotrowska)
 
III miejsce – klasa IV c (Amelia Jankowska, Staś Moskal)
 
 
 
 
– w kategorii klas VI -VIII
 
 
 
 
I miejsce – klasa VII b (Zosia Hudak, Marlena Siodła)
 
II miejsce – klasa VIII c (Gabrysia Stańczyk, Jakub Ratajczak)
 
III miejsce – klasa VIII b (Franek Milanowski, Franek Turowicz)
 
 
 
 
W zmaganiach drużyn klasowych uczestnicy musieli wiedzieć, m. in., że …
 
 
 
 
– mówimy „wymyślić” a nie „wymyśleć”,
 
– mieszkanka Wielkopolski to Wielkopolanka,
 
– płatnerz to rzemieślnik, który wyrabiał zbroje,
 
– w Poznaniu tramwaj to bimba,
 
– stare przysłowie głosi: „Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz”.
 
W roku Wisławy Szymborskiej pisaliśmy też lepieje. Tę zabawę polecamy wszystkim!
 
Małgosia Skrzypczak 
————————————–
Pasowanie na czytelnika

Uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście włączeni do grona czytelników. Chętne dzieci z każdej klasy przygotowały wiersze, które wyrecytowały na szkolnej scenie. Potem na pierwszoklasistów czekał egzamin z wiedzy o bajkach. Zaliczyli! Poszliśmy więc do biblioteki, gdzie dzieci poznały zasady korzystania ze szkolnego księgozbioru. Na koniec każdy otrzymał książkę przekazaną przez Instytut Książki dla pierwszoklasistów.
Niech Wasza przygoda z czytaniem nigdy się nie skończy!
Małgorzata Skrzypczak
 

———-‐—————————————————-

 

Dnia 08.12 aktywni działacze biblioteki wyjechali wraz z p. Małgorzatą Skrzypczak i p. Danutą Składan-Nowicką na wycieczkę do drukarni w Mrowinie. Zobaczyliśmy tam wiele maszyn, produkcję książek, katalogów i…gazetek Biedronki :). Mieliśmy okazję poznać pracę drukarza od kuchni. Dowiedzieliśmy się różnych ciekawych rzeczy np. tego, że książki, katalogi itp. są drukowane tylko z czterech kolorów: cyjan, magenta, żółty i kontrast(czarny). Na koniec był czas na pytania m.in. o zarobki drukarza, rekrutację i szkolenie.

 

Wspaniałe doświadczenie!

 

Za umożliwienie zwiedzania drukarni dziękujemy panu Dariuszowi Ratajczakowi.

 

 

Patrycja Szymczak i Kinga Dziemieńczuk, kl. 8B

————————————————————————————————————————

„Zakonnik i kura”, czyli znajdź swój talent

2 grudnia do naszej szkoły przyjechał o. Jakub Waszkowiak, franciszkanin, autor komiksu „Zakonnik i kura”. Spotkał się z klasą 5B i 3C. Dowiedzieliśmy się, że na stałe mieszka w Izraelu, W tym kraju językiem urzędowym jest hebrajski i piszemy w nim od prawej do lewej. Ojciec na zajęciach rysował nam  śmieszne postacie. Byliśmy pod wrażeniem!  Zachęcał do odkrywania swoich talentów i wytrwałości w ich rozwijaniu. Po spotkaniu można było kupić komiks i zdobyć autograf autora.Julia Hetmaniak 5B

 

 
 
 
Wyniki konkursów  – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
 
Komiks „Przygody Sówki Czytówki”

Klasy I-III
I miejsce Gabrysia Zielińska
 
Klasy IV-V
I miejsce: Antek Hyży 4c i Szymon Kasprowicz 4a
II miejsce: Kasia Zielińska 4a
III miejsce: Julia Bogucka 4a
 
Komisja: Anna Konieczna, Małgorzata Skrzypczak
 
Konkurs na wiersz „Zacznij od… „
Klasy I-III – przyznaliśmy 3 równoległe nagrody:  Larysa Schreiber 1a, Marija Marusyk 2b, Pola Radecka 3a
Klasy IV-V – przyznaliśmy 3 równoległe nagrody: Julia Bogucka 4a, Lena Surdyk 4b, Anna Palacz 5c
Klasy VII-VIII – nagroda dla Mileny Składan 8c
Komisja: Zbigniew Głos, Mateusz Rybarski, Małgorzata Skrzypczak
 
Escape room
W Roku Romantyzmu Polskiego jakim został ogłoszony rok 2022 (200 lat temu Adam Mickiewicz wydał w Wilnie swoje „Ballady i romanse”) mieliście okazję rozwiązać escape room „Gdzie jest Adam?”.
 
Zwyciężyła drużyna Chemicy w składzie: Gabrysia Stańczyk, Kuba Ratajczak z kl.8c.
Wyróżniła się także drużyna Atomówek w składzie: Małgosia Borowska – Dobrowolska, Asia Hyży, Wiktoria Szmatuła z kl. 7a, która najszybciej znalazła Adama:)
Poza tym w zabawie wzięły udział grupy: Poezja, Latające szczupaki, Mole rzeczne/Kamienie książkowe, Dwaj muszkieterowie i Koniary.
 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólną zabawę!

 

                                                   Spotkanie autorskie z Olgierdem Adamczakiem

25 października w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z Olgierdem Adamczakiem. To spotkanie było bardzo ciekawe i interesujące. Olgierd opowiedział nam o swojej książce „Ostatnia Bitwa”, którą mogliśmy zakupić. Powiedział nam także jak zaczęła się jego przygoda z pisaniem książek. „Ostatnią bitwę” pisał 4 lata. Poza tym, że sam pisze doradza też innym jak pisać. Na koniec rozdawał nam autografy i można było sobie z nim zrobić zdjęcie. Olgierd mieszka na terenie naszej gminy, więc pewnie się jeszcze spotkamy.

Gabrysia Kawicka 8c, Zuzia Karpińska 6b

Młody chłopak siedzący w fotelu podpisuje książkę.  Przed nim dwoje uczniów. Strona tytułowa książki pt. "Ostatnia bitwa" z autografem autora. Młody chłopak siedzący w fotelu podpisuje książkę. Przed nim gromadka uczniów czekająca na autograf.

——————————————————————————————————————————————-
Wizyta klas trzecich w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czerwonaku
 
Dnia 7 października poszliśmy do biblioteki w Czerwonaku, Po drodze przechodziliśmy przez teren budowy nowej drogi i musieliśmy uważać na dziury. W bibliotece pani opowiedziała nam jak powstaje książka. Potem dostaliśmy karteczki z zagadkami, były poszukiwania książek, rozwiązaliśmy szyfr i posłuchaliśmy historii o pewnym… dołku. Był też czas na rozejrzenie się po bibliotece, pytania do pań bibliotekarek, szybką zabawę w chowanego. W drodze powrotnej do szkoły zbieraliśmy piękne, kolorowe liście.

Paulina Adamska, Lena Ida, Filip Wachowiak kl. 3c

 

Piątka dzieci, chłopiec siedzi na krześle, reszta stoi. Za nimi regał z książkami. Chłopiec siedzący na krześle, czytający książkę. Za nim regał z książkami. Grupa dzieci siedzących na podłodze, zwrócona do nich przodem pani bibliotekarka siedząca na krześle. Dwaj chłopcy przy regale z książkami. Jeden z nich trzyma książkę w ręku.

 

————————————————————————————————————————————————–
 
Kreatywna owijka na podręcznik
 
Wszystkie podręczniki powinny być owinięte. Niektórzy owijają je w ekstra sposób, bo przecież o wiele przyjemniej jest się uczyć z pięknie obłożonej książki.
Nagrody w konkursie na kreatywną owijkę otrzymują:
Klasy I-III
Paulina Adamska, 3c
Zosia Kominek, 3c
 
Klasy IV-V
Lena Surdyk, 4b
Julia Bogucka, 4a
 
Klasy VI-VIII
Hania Jóźwiak, 6b

Natalia Wolna, 8c

 

Podręczniki szkolne obłożone w kolorowe własnoręcznie przygotowane owijki. Podręczniki szkolne obłożone w kolorowe własnoręcznie przygotowane owijki. Podręczniki szkolne obłożone w kolorowe własnoręcznie przygotowane owijki.

—————————————————————————————————————————

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 
Z całą Polską czytaliśmy i my. W ramach hasła „Czytamy dla pokoju”, klasy I-III  poznały bajkę ukraińską „Rękawiczka”. Starsze koleżanki przygotowały dla nich też piosenkę „Wszystkie dzieci nasze są”. Uczniom klas 6-8 łącznicy z biblioteką przeczytali fragment wydanej w tym roku powieści mieszkańca gminy Czerwonak Olgierda Adamczaka pt. „Ostatnia bitwa”.
Byłoby pięknie gdyby ten dzień trwał cały rok!
Drodzy Rodzice – czytajcie dzieciom!!
 
Małgorzata Skrzypczak
 
Okładka książki "Ostatnia bitwa" Duża sala, dzieci siedzące na dywanie, dwie osoby na scenie. Duża sala, dzieci siedzące na dywanie. Za nimi na krzesłach nauczyciele. Dzieci siedzące na podłodze, przed nimi 3 śpiewające dziewczynki. Okładka książki "Bajki ukraińskie", tytuł też w języku ukraińskim. Na okładce niedźwiedź.

 


Godziny otwarcia

 

Poniedziałek ul. Rolna 6.30 – 14.00
Wtorek ul. Szkolna 7.00 – 15.45
Środa ul. Rolna 6.30 – 15.45
Czwartek ul. Szkolna 7.00 – 15.45
Piątek ul. Rolna 6.30 – 13.15

 

 

 

 

 

 

————————————————————————————————————————————————–
Skip to content