Aktualności – biblioteka

Kreatywna owijka 2020

Z książki pięknie owiniętej przyjemniej się uczyć.

Tegoroczne prace Waszych koleżanek:


Podczas nauki zdalnej chętni uczniowie klas 6 – 8 napisali książkę. Do projektu przystąpili przedstawiciele klas: 6b, 6c, 6d, 7a, 7c i 8b. Każda klasa przygotowała swój rozdział. Niektórzy też zilustrowali historię, którą wymyślili. Okładkę zaprojektowała Wiktoria Łasecka z kl. 6d. Zapraszamy do lektury!

Sara Gray


21.02 – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

„Zszarzały od kurzu ryży chudzielec …” – z takim dyktandem zmierzyli się uczestnicy konkursu z okazji Dnia Języka Ojczystego. Musieli także wykazać się znajomością m. in. związków frazeologicznych i gwary poznańskiej. Zwyciężyła Marta Olekszy z kl. 7b, II miejsce Martyna Stachowiak, kl. 7a i III Zuzanna Jakiel, kl. 7a.


Gdybym miała misia w trakcie wypadku…

 

…mogłabym zamknąć oczy i się w niego wtedy wtulić- powiedziała mi nastolatka, która wspominała zabranie Jej z domu rodzinnego do Pogotowia Opiekuńczego. Te słowa na zawsze utkwiły mi w głowie. Teraz, gdy usłyszałam o akcji Misie Ratownisie, postanowiłam się do niej przyłączyć. Dlatego, zwracam się do Wszystkich z prośbą: przynoście misie, które choć przez chwilę wywołają uśmiech na twarzach dzieci poszkodowanych w wypadkach. Po więcej szczegółów na temat tej akcji odsyłam Państwa na stronę:

http://fundacjawsparcie112.org/misie-ratownisie/.

W naszej bibliotece szkolnej przy ul. Rolnej 8 mamy już takiego misia-przytulankę, który stanowi jej stały element. Nasz bohaterski miś nie ma jeszcze imienia. Czekamy na propozycje.

 

Nauczyciel-bibliotekarz


Escape room w bibliotece

10 (odważnych:)) drużyn przeszło przez biblioteczny escape room pt. „Uwolnij noblistkę”. Przy okazji poznali piątkę polskich laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. A wszystko dzięki Natalii Musiałkiewicz z kl. 8b. Dziękujemy wszystkim za dobrą zabawę!


Warsztaty ruszyły pełną parą

Przyszedł już czas na lekcje z praw człowieka i rozmowy o emocjach, w formie zajęć warsztatowych, m.in. w związku ze Światowym Dniem Tolerancji (listopad) i Światowym Dniem Godności (grudzień).

A jak było do tej pory?

W październiku w klasach I-III rozpoczęła się kolejna edycja „Minutek na czytanie”. Prowadzi je nauczyciel bibliotekarz Olga Stera, który czyta dzieciom bajki z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu. Przypominamy, że w naszej bibliotece istnieje punkt biblioteczny, w ramach którego promujemy nowości wydawnicze. Właśnie z takimi publikacjami zapoznawane są dzieci w trakcie warsztatów bibliotecznych. Na pierwszy ogień poszły bajki o zdrowym żywieniu i uczuciach, a teraz przyszła kolej na tematykę praw człowieka. Warto o nich pamiętać, zwłaszcza, że przed nami 30. rocznica ustanowienia Konwencji o prawach dziecka.

Zachęcamy Was serdecznie do sięgnięcia do bogatego księgozbioru biblioteki pedagogicznej w Poznaniu, gdzie znajdziecie przyjemne i pożyteczne tytuły, takie jak: „Mądre bajki z całego świata”, „Smutek i zaklęte miasto”, „Tomcio rozwiązuje problemy. Trudne emocje”, „Zazdrość i wyścigi żółwi”, „Garść radości, szczypta złości. Mnóstwo zabawnych ćwiczeń z uczuciami”, „Grzeczna niegrzeczność czyli sposób na nadymki-drażliwce”, „Bajki, które uczą jak być szczęśliwym”, „A kiedy… opowiadania biblioterapeutyczne”.

Z okazji Dnia Pluszowego Misia przypominamy o tym, że w bibliotece można nie tylko oddać misia, ale również go przytulić albo przytulić się do niego. Ot tak, po prostu. Bo to często wywołuje uśmiech na twarzach dzieci.

autor Agnieszka Kopczyńska (Łowicz)
autor Agnieszka Kopczyńska (Łowicz)


Gra miejska „Literacki Poznań”

Dnia 20 listopada drużyna z naszej szkoły złożona z łączników z biblioteką (Wiktoria Wolna 6c, Marta Olejniczak 7c, Antek Antokolski 6b) wzięła udział w grze miejskiej pod tytułem ,,Literacki Poznań”. Polegała ona na dotarciu do 9 punktów zaznaczonych na mapie i rozwiązaniu zadań dotyczących pisarzy i poetów. Gra toczyła się na Starym Rynku i w jego okolicach. Punkty z zadaniami znajdowały się w muzeach, bibliotekach, przy pomnikach, a nawet muralu. Gra rozpoczynała się w Bibliotece Raczyńskich, a kończyła w Zespole Szkół Zawodowych im. J. Lelewela. Dostawaliśmy pamiętnik z zadaniami i mapę. Za każde wykonane zadanie były punkty w postaci domków, kwadratów, kół i trójkątów, więc nigdy nie było wiadomo, ile się dostało. Przy wykonywaniu zadań dowiadywaliśmy się np. o polskich noblistach i poznawaliśmy nowe miejsca i ludzi. Po zakończeniu gry uczniowie ze szkoły ponadpodstawowej opowiadali o swojej szkole i o tym, czego się w niej uczą. Każdy z uczestników gry dostał upominek i wyniósł dużo wrażeń.


Marta Olejniczak, kl. 7c


Nowości w bibliotece (ul. Szkolna)

Poniżej część propozycji nowych książek zakupionych m. in. na życzenie czytelników.

Zapraszamy!


Duży czyta Małemu

 

7 listopada udaliśmy się do budynku przy ul. Rolnej, aby poczytać naszym młodszym kolegom
i koleżankom z klasy pierwszej. Wybraliśmy książkę pt. „Zbój: opowiadania o koniach i konikach”.

Na początku trochę się pobawiliśmy. Potem przeczytaliśmy wspólnie: Marysia, Martyna, Ola, Zuzia, Antek i p. Małgosia dwie końskie historie. Pierwsza o Kasztanie, który pracował w kopalni
i druga o Cynamonie, który uratował pewnego pana młodego przed nieszczęśliwszym ożenkiem. Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące przeczytanych tekstów i za poprawną odpowiedź otrzymywały nagrody.

Po czytaniu przyszedł czas na działania plastyczne. Wycinaliśmy i przyklejaliśmy figury geometryczne tak, aby powstał koń.

To spotkanie to bardzo ciekawa przygoda.

 Zuzia Dondaj, kl. 8b


Bestsellery mojej klasy

 

Zadanie każdej klasy polegało na narysowaniu rebusem tytułów trzech ulubionych książek.

Niejednokrotnie powstały ciekawe rozwiązania:)

Gratulujemy kreatywności!


 

„Książka to nie rzecz, lecz wydarzenie”

W bibliotece uwalniamy książki w zgodzie ze światowym trendem. Jesteśmy szkołą otwartą na zmiany i potrzeby innych. Dzielimy się z Wami dobrem, jakim jest czytanie. Zachęcamy wszystkich naszych uczniów, rodziców i nauczycieli do włączenia się do tej akcji czyli skorzystania z naszych dwóch bibliotecznych półek, w obydwu budynkach. W bibliotece przy ul. Szkolnej czeka na Was szafka na korytarzu szkolnym, zamieszczona na zdjęciu. A w bibliotece przy ul. Rolnej półka, po prawej stronie od wejścia, opatrzona cytatem Kartezjusza: „Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów.”
Nie tylko do tej, jest wiele cennych inicjatyw. Z okazji Dnia Uwięzionych Pisarzy (przypadającego 15 listopada) przypominamy o kolejnym wydarzeniu, jakim jest Maraton Pisania Listów w obronie więźniów sumienia. I Ty możesz wziąć w niej udział.


MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2019

HASŁEM TEGOROCZNEGO ŚWIĘTA SĄ SŁOWA: WYOBRAŹ SOBIE …”.

Z tej okazji, zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w konkursie poetyckim.

Napisz wiersz, który rozpoczniesz od słów: „Wyobraź sobie …”.

(Utwór możesz też napisać w języku angielskim, zaczynając od: „Imagine that …”.)

Teksty prosimy dostarczyć do biblioteki szkolnej lub przesłać przez Librusa do 31 października.

Ocenimy je w 3 kategoriach wiekowych:

– klasy I – III,

– klasy IV – VIII,

– dorośli.

REGULAMIN KONKURSU POETYCKIEGO

 1. Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej im. J. Wybickiego w Czerwonaku.
 2. Odbędzie się on w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
 3. Mogą w nim wziąć udział uczniowie, ich rodzice i pracownicy szkoły.
 4. Zadaniem uczestnika konkursu jest napisanie wiersza rozpoczynającego się od słów: „Wyobraź sobie…”. (Wiersz można napisać również w języku angielskim.)
 5. Teksty należy przynieść lub przesłać za pośrednictwem systemu Librus do nauczycieli bibliotekarzy, w terminie do 31 października 2019 roku.
 6. W konkursie mogą wziąć udział napisane samodzielnie, niepublikowane wcześniej teksty.
 7. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w trzech kategoriach wiekowych:
 • klasy I –III,
 • klasy IV – VI,
 • dorośli.
 1. Dla zwycięzców przewidziano nagrody rzeczowe, druk wierszy w gazetce szkolnej, ocenę z języka polskiego.

 


ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT W BIBLIOTECE

 

Czasem może tak się zdarzyć, że żyjemy z kimś jak pies z kotem. Być może miewamy też takie momenty, w których siedzimy cicho jak mysz pod miotłą, skradamy się jak lis, rządzimy się jak szara gęś, wieszamy na kimś psy, zabieramy się do czegoś jak pies do jeża, wybieramy się gdzieś jak sójka za morze. Jeżeli tak się zdarza, pozostaje tylko samych siebie spytać o to, czy to wszystko spływa po nas jak woda po kaczce.

Dziś, w Światowy Dzień Zwierząt (4.10) chcemy przypomnieć o tym, że „Zwierzę nie jest rzeczą.” Dlatego uhonorowaliśmy godnie naszych pupili z pomocą uczniów, którzy udostępnili nam ich zdjęcia na wystawę. Szczególne podziękowania dla Pawła i agamy Agaty. Dziękujemy 🙂