Aktualności – biblioteka

Dzień Książki, Tydzień Bibliotek 2022

„Są książki, które się czyta. Są książki, które się pochłania. Są książki, które pochłaniają czytającego.” (M. Pruszkowska). Zgodnie z tym zdaniem niektórzy przeczytali, niektórzy pochłonęli książki wyznaczone w tym roku na konkurs czytelniczy. Dla klas I-III była to „Tajemnica biblioteki”, dla klas IV-VIII „Za niebieskimi drzwiami”. Spotkaliśmy się też na jednej z przerw i podzieliliśmy książkowymi inspiracjami. Fani japońskich komiksów spotkali się z Martą Nowak, absolwentką Gimnazjum im. Jana Pawła II, która opowiadała o swojej podroży do Japonii. A grupa uczestników bibliotecznych konkursów pojechała na wycieczkę do Biblioteki Raczyńskich połączonej ze zwiedzaniem Starego Rynku i piknikiem na Cytadeli. 

Małgorzata Skrzypczak

Pasowanie na czytelnika – 23.02.2022
W środę 23 lutego uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie włączeni do grona czytelników szkolnej biblioteki. Rozpoczęliśmy Festiwalem Jednego Wiersza – gdzie wszystkie chętne dzieci recytowały na szkolnej scenie przygotowane utwory. Potem pierwszaki zwiedziły bibliotekę, zadały „milion” pytań i złożyły uroczystą przysięgę, Wszyscy wrócili do domu z książką „Pierwsze abecadło” przekazaną przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.
 
Małgorzata Skrzypczak

Uczniowie klasy 1 składają ślubowanie czytelnika. W tle regały z książkami Uczennica klasy 1 recytuje wiersz na scenie. W tle tablica z tytułem konkursu

 

 

Spotkanie z autorem – 09.02.2022
 
Wiecie, że historia o Cukierku, bohaterze książki „Cukierku, ty łobuzie”, jest prawdziwa? 9. lutego uczniowie klas I-III spotkali się z autorem serii książek o tym psotnym kocie – panem Waldemarem Cichoniem. Spotkaliśmy się on-line, ale dzięki temu mogliśmy zobaczyć prawdziwego Cukierka i Tradycję. Autor opowiedział o tym jak powstawała książka, przeczytał nam jej fragment i odpowiedział na nasze pytania. Zachęcił też dzieci do pisania pamiętników. Może tak powstaną nowe historie o naszych domowych „Cukierkach”?
Małgorzata Skrzypczak
Plakat. Na górze napis: spotkanie z autorem. Na środku zdjęcie autora w niebieskiej chmurze. Poniżej zdjęcia jego książek i ich bohaterów.
Tablica korkowa. Na niej rysunki dzieci: portrety autora i kotów: bohaterów jego książek.

Wycieczka Łączników – wrzesień 2021r.

 

W środę 29.09.2021 łącznicy klas IV-VIII uczestniczyli w wycieczce do Wągrowca. Najpierw byliśmy na wspinalni. Były tam małe autka strażackie, stroje strażackie i dużo innych rzeczy tego typu. Ze szczytu zobaczyliśmy piękną panoramę miasta. Później poszliśmy do rodzinnej księgarni Muszyńskich. Tam czekały na nas warsztaty – niespodzianka. Można było też pooglądać duuużo książek. Potem zwiedziliśmy zabytkowy klasztor i kościół farny. Jak powiedział nam przewodnik, pod kościołem znajduje się cmentarz. W Wągrowcu zobaczyliśmy także skrzyżowanie rzek: Wełny i Nielby.

Ida Zabłocka, 4a

Księgarnia. Przy ścianie fragment białego regału z książkami. W centrum dywan. Na nim siedzą uczniowie. Rysują na białych kartkach.

Dwie rzeki krzyżują się ze sobą. Brzegi porośnięte trawą. W oddali bloki mieszkalne.

Konkurs Recytatorski „Wiosenne Przebudzenie”

W środę 12 maja o godz. 9.00 odbył się długo wyczekiwany, w szczególności przez najmłodszych uczniów naszej społeczności szkolnej, Konkurs Recytatorski „Wiosenne Przebudzenie” dla klas I-III.

Konkurs odbył się w Bibliotece przy ul. Szkolnej wśród niezwykłej scenerii – w sali pełnej pięknych obrazów biorących udział w licytacji dla Ułana. Organizatorką konkursu była pani Małgorzata Skrzypczak, która zaprosiła do jury: panią dyrektor Iwonę Hutek, panią Małgorzatę Tomczak oraz panią Joannę Witek. Jury oceniało wrażenie artystyczne, interpretację utworu, dykcję, opanowanie pamięciowe oraz dobór utworu. Nasi najmłodsi recytatorzy poradzili sobie doskonale i tak naprawdę, jak powiedziała pani Dyrektor, wszyscy świetnie się spisali i zostali zwycięzcami konkursu. Dzieci prezentowały przede wszystkim utwory znane i lubiane wśród najmłodszych czytelników, jak wiersze Jana Brzechwy: „Leń”, „Samochwała”, „Na straganie” czy utwór „Szybko” Danuty Wawiłow i „Rozmowa ptaków” Juliana Tuwima, ale mogliśmy także usłyszeć wiersz dla starszych czytelników-„Pudełko zwane wyobraźnią” Zbigniewa Herberta.

Wystąpienia naszych najmłodszych uczniów dostarczyły nam wszystkim miłych przeżyć; każdy z uczestników otrzymał gorące brawa, dyplom, upominek oraz piękny wieniec wykonany własnoręcznie przez panią Małgorzatę Tomczak. Uczniowie, którzy otrzymali wyróżnienia i zajęli miejsca dostali jako nagrodę książkę, którą mogli samodzielnie wybrać.

Oto lista nagrodzonych:

I miejsce – Ula Zalewska z klasy 2b II miejsce – Ania Palacz i Natalia Piechocka z klasy 3c III – Oliwia Kochańska z klasy 2c Wyróżnienia:

Lena Lisiecka z klasy 2d Julia Meyer z klasy 2c Marcel Banaszak z klasy 1a

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu! Dziękujemy naszym najmłodszym uczniom za zaangażowanie i życzymy rozwijania talentów!

Joanna Witek

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – kwiecień 2021

W tym roku Święto Książki uczciliśmy spotkaniami z ludźmi książki – oczywiście zdalnie.

Klasy 4-5 brały udział w spotkaniu z pisarzem panem Łukaszem Wierzbickim. Autor opowiadał o swojej książce „Ocean to pikuś”, której bohaterem jest podróżnik Aleksander Doba.  Gość zachęcał dzieci do tego, aby znalazły swoje pasje i realizowały marzenia.

Klasy 6 i 7 „wybrały się na wycieczkę” do Wągrowca. “Odwiedziły” tam księgarnię „Muszyńscy” i spotkały się z panią Moniką Hoffmann, która opowiadała nie tylko o książkach, ale także o trudnej i wymagającej pracy księgarza oraz o prowadzeniu rodzinnej księgarni, która znajduje się w tym miejscu od ponad 100 lat.

Młodzież klas 8 spotkała się wirtualnie z autorem książki „Historycznym śladem Puszczy Zielonki i okolic” panem Błażejem Sienkowskim, pasjonatem starej motoryzacji oraz sołtysem sołectwa Kliny. Gość przedstawił uczniom swoją książkę, która powstała jako wynik wycieczek rowerowych po Puszczy Zielonce.

Uczniowie mogli też wziąć udział w konkursie przygotowanym przez bibliotekę i podzielić się swoimi ulubionymi książkami.

 


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2021
 
W tym roku Dzień Języka Ojczystego świętowaliśmy w szkole na zajęciach w klasach I-III i zdalnie z uczniami klas IV-VIII. Młodsi ćwiczyli dzielnie buzie wypowiadając trudne zdania, np. Cesarz czesał cesarzową. Poznawali gwarę poznańską i związki frazeologiczne. Zagłosowali też na najważniejsze dla nich słowo w języku polskim. Nikogo zapewne nie zdziwi, że wygrało … “mama”. Wielu wskazało też na: “rodzina”, “dziękuję”, “kocham”, “tata”, “Polska”, “przepraszam”, “ziemia”, “pies”, “proszę”, “życie”. Pojawiło się także: “Bóg”, “pokój”, “mogę”, “dom”, “cud”, “szkoła”, “czytanie”. Cieszymy się, że znaleźli się odważni, którzy napisali dyktando i rozwiązali test z języka polskiego. Starsi uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym i pisali łamańce językowe.

Sówka Czytówka

Na ścianie naszej szkolnej biblioteki za sprawą pani Anny Perek – Sobierajskiej zamieszkała sowa. Uczniowie i nauczyciele w powszechnym głosowaniu wybrali dla niej imię – Sówka Czytówka.


Konkurs poetycki “Zacznij od …”

W tym roku odbyła się druga edycja konkursu poetyckiego. Zadanie polegało na napisaniu wiersza zaczynającego się od wyrazu “każdy”. Wpłynęło 21 tekstów. Komisja miała twardy orzech do zgryzienia. Wszystkim gratulujemy! Oto lista laureatów:

Klasy I-III

I Lena Surdyk, 2b

II Marta Baum, 3c

III Laura Fabiańska, 1a

wyróżnienie Pola Radecka, 1a

Klasy IV-VIII

I Julia Wawrzynkiewicz, 6d

II Alicja Mazurkiewicz, 8b

III Julia Pietrzyńska, 7c,  Wiktoria Wolna, 7c

wyróżnienie Adrian Augustyniak, 6a,   Mikołaj Gajewski, 7d

Dorośli

Arleta Pawłowska

Katarzyna Nowaczyk-Motyl


Pasowanie na czytelnika

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.  W tym roku świętowaliśmy wyjątkowo, bo w poczet czytelników zostali przyjęci uczniowie klas pierwszych. Zanim to nastąpiło musieli przejść kilka prób i rozwiązać zadania. Przejechali magicznym pociągiem, który zatrzymywał się na kolejnych zadaniowych stacjach, aby na końcu odebrać klucz do biblioteki i złożyć uroczyste ślubowanie. Tego dnia każde dziecko wypożyczyło swoją pierwszą książkę z biblioteki. Rada Rodziców przygotowała też z tej okazji drobne niespodzianki dla dzieci.

Drodzy Rodzice, czytajcie dzieciom i z dziećmi! Wspólnie spędzony czas nad książką zaowocuje na wielu polach w przyszłości!


Kreatywna owijka 2020

Z książki pięknie owiniętej przyjemniej się uczyć.

Tegoroczne prace Waszych koleżanek:


Podczas nauki zdalnej chętni uczniowie klas 6 – 8 napisali książkę. Do projektu przystąpili przedstawiciele klas: 6b, 6c, 6d, 7a, 7c i 8b. Każda klasa przygotowała swój rozdział. Niektórzy też zilustrowali historię, którą wymyślili. Okładkę zaprojektowała Wiktoria Łasecka z kl. 6d. Zapraszamy do lektury!

Sara Gray


21.02 – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

„Zszarzały od kurzu ryży chudzielec …” – z takim dyktandem zmierzyli się uczestnicy konkursu z okazji Dnia Języka Ojczystego. Musieli także wykazać się znajomością m. in. związków frazeologicznych i gwary poznańskiej. Zwyciężyła Marta Olekszy z kl. 7b, II miejsce Martyna Stachowiak, kl. 7a i III Zuzanna Jakiel, kl. 7a.


Gdybym miała misia w trakcie wypadku…

 

…mogłabym zamknąć oczy i się w niego wtedy wtulić- powiedziała mi nastolatka, która wspominała zabranie Jej z domu rodzinnego do Pogotowia Opiekuńczego. Te słowa na zawsze utkwiły mi w głowie. Teraz, gdy usłyszałam o akcji Misie Ratownisie, postanowiłam się do niej przyłączyć. Dlatego, zwracam się do Wszystkich z prośbą: przynoście misie, które choć przez chwilę wywołają uśmiech na twarzach dzieci poszkodowanych w wypadkach. Po więcej szczegółów na temat tej akcji odsyłam Państwa na stronę:

http://fundacjawsparcie112.org/misie-ratownisie/.

W naszej bibliotece szkolnej przy ul. Rolnej 8 mamy już takiego misia-przytulankę, który stanowi jej stały element. Nasz bohaterski miś nie ma jeszcze imienia. Czekamy na propozycje.

 

Nauczyciel-bibliotekarz


Escape room w bibliotece

10 (odważnych:)) drużyn przeszło przez biblioteczny escape room pt. „Uwolnij noblistkę”. Przy okazji poznali piątkę polskich laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. A wszystko dzięki Natalii Musiałkiewicz z kl. 8b. Dziękujemy wszystkim za dobrą zabawę!


Warsztaty ruszyły pełną parą

Przyszedł już czas na lekcje z praw człowieka i rozmowy o emocjach, w formie zajęć warsztatowych, m.in. w związku ze Światowym Dniem Tolerancji (listopad) i Światowym Dniem Godności (grudzień).

A jak było do tej pory?

W październiku w klasach I-III rozpoczęła się kolejna edycja „Minutek na czytanie”. Prowadzi je nauczyciel bibliotekarz Olga Stera, który czyta dzieciom bajki z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu. Przypominamy, że w naszej bibliotece istnieje punkt biblioteczny, w ramach którego promujemy nowości wydawnicze. Właśnie z takimi publikacjami zapoznawane są dzieci w trakcie warsztatów bibliotecznych. Na pierwszy ogień poszły bajki o zdrowym żywieniu i uczuciach, a teraz przyszła kolej na tematykę praw człowieka. Warto o nich pamiętać, zwłaszcza, że przed nami 30. rocznica ustanowienia Konwencji o prawach dziecka.

Zachęcamy Was serdecznie do sięgnięcia do bogatego księgozbioru biblioteki pedagogicznej w Poznaniu, gdzie znajdziecie przyjemne i pożyteczne tytuły, takie jak: „Mądre bajki z całego świata”, „Smutek i zaklęte miasto”, „Tomcio rozwiązuje problemy. Trudne emocje”, „Zazdrość i wyścigi żółwi”, „Garść radości, szczypta złości. Mnóstwo zabawnych ćwiczeń z uczuciami”, „Grzeczna niegrzeczność czyli sposób na nadymki-drażliwce”, „Bajki, które uczą jak być szczęśliwym”, „A kiedy… opowiadania biblioterapeutyczne”.

Z okazji Dnia Pluszowego Misia przypominamy o tym, że w bibliotece można nie tylko oddać misia, ale również go przytulić albo przytulić się do niego. Ot tak, po prostu. Bo to często wywołuje uśmiech na twarzach dzieci.

autor Agnieszka Kopczyńska (Łowicz)
autor Agnieszka Kopczyńska (Łowicz)


Gra miejska „Literacki Poznań”

Dnia 20 listopada drużyna z naszej szkoły złożona z łączników z biblioteką (Wiktoria Wolna 6c, Marta Olejniczak 7c, Antek Antokolski 6b) wzięła udział w grze miejskiej pod tytułem ,,Literacki Poznań”. Polegała ona na dotarciu do 9 punktów zaznaczonych na mapie i rozwiązaniu zadań dotyczących pisarzy i poetów. Gra toczyła się na Starym Rynku i w jego okolicach. Punkty z zadaniami znajdowały się w muzeach, bibliotekach, przy pomnikach, a nawet muralu. Gra rozpoczynała się w Bibliotece Raczyńskich, a kończyła w Zespole Szkół Zawodowych im. J. Lelewela. Dostawaliśmy pamiętnik z zadaniami i mapę. Za każde wykonane zadanie były punkty w postaci domków, kwadratów, kół i trójkątów, więc nigdy nie było wiadomo, ile się dostało. Przy wykonywaniu zadań dowiadywaliśmy się np. o polskich noblistach i poznawaliśmy nowe miejsca i ludzi. Po zakończeniu gry uczniowie ze szkoły ponadpodstawowej opowiadali o swojej szkole i o tym, czego się w niej uczą. Każdy z uczestników gry dostał upominek i wyniósł dużo wrażeń.


Marta Olejniczak, kl. 7c


Nowości w bibliotece (ul. Szkolna)

Poniżej część propozycji nowych książek zakupionych m. in. na życzenie czytelników.

Zapraszamy!


Duży czyta Małemu

 

7 listopada udaliśmy się do budynku przy ul. Rolnej, aby poczytać naszym młodszym kolegom
i koleżankom z klasy pierwszej. Wybraliśmy książkę pt. „Zbój: opowiadania o koniach i konikach”.

Na początku trochę się pobawiliśmy. Potem przeczytaliśmy wspólnie: Marysia, Martyna, Ola, Zuzia, Antek i p. Małgosia dwie końskie historie. Pierwsza o Kasztanie, który pracował w kopalni
i druga o Cynamonie, który uratował pewnego pana młodego przed nieszczęśliwszym ożenkiem. Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące przeczytanych tekstów i za poprawną odpowiedź otrzymywały nagrody.

Po czytaniu przyszedł czas na działania plastyczne. Wycinaliśmy i przyklejaliśmy figury geometryczne tak, aby powstał koń.

To spotkanie to bardzo ciekawa przygoda.

 Zuzia Dondaj, kl. 8b


Bestsellery mojej klasy

 

Zadanie każdej klasy polegało na narysowaniu rebusem tytułów trzech ulubionych książek.

Niejednokrotnie powstały ciekawe rozwiązania:)

Gratulujemy kreatywności!


 

„Książka to nie rzecz, lecz wydarzenie”

W bibliotece uwalniamy książki w zgodzie ze światowym trendem. Jesteśmy szkołą otwartą na zmiany i potrzeby innych. Dzielimy się z Wami dobrem, jakim jest czytanie. Zachęcamy wszystkich naszych uczniów, rodziców i nauczycieli do włączenia się do tej akcji czyli skorzystania z naszych dwóch bibliotecznych półek, w obydwu budynkach. W bibliotece przy ul. Szkolnej czeka na Was szafka na korytarzu szkolnym, zamieszczona na zdjęciu. A w bibliotece przy ul. Rolnej półka, po prawej stronie od wejścia, opatrzona cytatem Kartezjusza: „Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów.”
Nie tylko do tej, jest wiele cennych inicjatyw. Z okazji Dnia Uwięzionych Pisarzy (przypadającego 15 listopada) przypominamy o kolejnym wydarzeniu, jakim jest Maraton Pisania Listów w obronie więźniów sumienia. I Ty możesz wziąć w niej udział.


MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2019

HASŁEM TEGOROCZNEGO ŚWIĘTA SĄ SŁOWA: WYOBRAŹ SOBIE …”.

Z tej okazji, zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w konkursie poetyckim.

Napisz wiersz, który rozpoczniesz od słów: „Wyobraź sobie …”.

(Utwór możesz też napisać w języku angielskim, zaczynając od: „Imagine that …”.)

Teksty prosimy dostarczyć do biblioteki szkolnej lub przesłać przez Librusa do 31 października.

Ocenimy je w 3 kategoriach wiekowych:

– klasy I – III,

– klasy IV – VIII,

– dorośli.

REGULAMIN KONKURSU POETYCKIEGO

 1. Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej im. J. Wybickiego w Czerwonaku.
 2. Odbędzie się on w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
 3. Mogą w nim wziąć udział uczniowie, ich rodzice i pracownicy szkoły.
 4. Zadaniem uczestnika konkursu jest napisanie wiersza rozpoczynającego się od słów: „Wyobraź sobie…”. (Wiersz można napisać również w języku angielskim.)
 5. Teksty należy przynieść lub przesłać za pośrednictwem systemu Librus do nauczycieli bibliotekarzy, w terminie do 31 października 2019 roku.
 6. W konkursie mogą wziąć udział napisane samodzielnie, niepublikowane wcześniej teksty.
 7. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w trzech kategoriach wiekowych:
 • klasy I –III,
 • klasy IV – VI,
 • dorośli.
 1. Dla zwycięzców przewidziano nagrody rzeczowe, druk wierszy w gazetce szkolnej, ocenę z języka polskiego.

 


ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT W BIBLIOTECE

 

Czasem może tak się zdarzyć, że żyjemy z kimś jak pies z kotem. Być może miewamy też takie momenty, w których siedzimy cicho jak mysz pod miotłą, skradamy się jak lis, rządzimy się jak szara gęś, wieszamy na kimś psy, zabieramy się do czegoś jak pies do jeża, wybieramy się gdzieś jak sójka za morze. Jeżeli tak się zdarza, pozostaje tylko samych siebie spytać o to, czy to wszystko spływa po nas jak woda po kaczce.

Dziś, w Światowy Dzień Zwierząt (4.10) chcemy przypomnieć o tym, że „Zwierzę nie jest rzeczą.” Dlatego uhonorowaliśmy godnie naszych pupili z pomocą uczniów, którzy udostępnili nam ich zdjęcia na wystawę. Szczególne podziękowania dla Pawła i agamy Agaty. Dziękujemy 🙂

 

     

Skip to content