Wbrew stereotypom i bez ograniczeń…

W środę 23 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z panem Tomaszem Bidusiem – wielokrotnym Mistrzem Polski Rugby na Wózkach – w ramach programu „Masz pasję – zwyciężasz”.

Swoją rozmowę z młodzieżą pan Tomasz rozpoczął od pytania o stereotypy związane z niepełnosprawnością, które podczas całego spotkania z pewnością zostały obalone. Pan Biduś jest sportowcem, a swoje marzenia realizuje z niezwykłą pasją. Nie ma dla niego żadnych ograniczeń, bo jak sam mówi, istnieją one tylko w naszych głowach. Na dowód tego przedstawił sylwetki swoich kolegów, którzy na co dzień zajmują się ekstremalnymi sportami.

Podczas spotkania stopniowo poznawaliśmy drogę życiową pana Tomasza, który opowiadał z wielką otwartością i naturalnością o tym, co dla innych wydaje się trudne do zrealizowane bądź wręcz niemożliwe. Po wypadku zdecydował się na przeprowadzkę do dużego miasta, by lepiej poradzić sobie z codziennymi wyzwaniami i realizować swoje pasje: sport, podróżowanie, poznawanie innych ludzi. Dla pana Tomasza motorem do działania jest rywalizacja i dążenie do zwycięstwa. Razem ze swoją drużyną promuje sporty ekstremalne, by zmienić postrzeganie osób niepełnosprawnych.

Na zakończenie spotkania uczniowie mogli zadać pytania naszemu Gościowi. Usłyszeliśmy wówczas historię wypadku, któremu uległ pan Tomasz. Okazało się, że jego życie zmieniło się, gdy ratował życie innemu człowiekowi…  Miłość do sportu, do życia okazała się dla niego ratunkiem. Dzięki pasji – zwyciężył!

Joanna Witek