Tydzień Ekologiczny w SP Czerwonak

W dniach od 12 do 16 października 2020 r. w ramach tygodnia ekologicznego uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w zajęciach mających na celu promocję segregacji odpadów, recyklingu i dbałości o przyrodę. Podczas lekcji wychowawczych o tematyce „Coś z niczego” i „Na własnych śmieciach” zapoznali się z problemem nadmiernej produkcji odpadów i ich składowania. Szacowali, ile odpadów produkuje przeciętna rodzina i przeliczali dane w odniesieniu do liczby mieszkańców Gminy Czerwonak oraz województwa wielkopolskiego. Potem w grupach aktywnie zastanawiali się, w jak sposób ograniczyć produkcję śmieci. Młodsi uczniowie natomiast projektowali ekologiczne torby na zakupy. Ponadto na wybranych przedmiotach uczniowie realizowali zagadnienia tematycznie związane z ochroną przyrody i jej zagrożeniami. Na korytarzach pojawiły się gazetki: „Chrońmy naszą Ziemię” oraz przeprowadzono konkurs między klasowy uwzględniający ekologiczne zagadki, quizy, rebusy.

Natomiast 14 października br. w Dzień Edukacji Narodowej zorganizowano w szkole warsztaty pod hasłem: Uczniowie dla ekologii. Podczas zajęć dzieci ubrane w kolorach ziemi wykonywały plakaty, aktywnie przerabiali niepotrzebne materiały w przedmioty o nowym zastosowaniu, a także tworzyli rymowanki i pisali listy do Ziemi. Prace uczniów można podziwiać na wystawie przygotowanej w holu szkoły. Do swoich sal lekcyjnych każda klasa wykonała kosze do segregacji papieru i plastiku. Uczniowie projektowali również gry planszowe – „Graj w zielone”.

Zdaniem nauczycieli realizacja tygodnia ekologicznego zakończyła się dużym powodzeniem. Mamy pewność, iż wyniku podjętych działań zwiększyła się świadomość ekologiczna wśród uczniów naszej szkoły. Pomimo, iż założone cele zostały osiągnięte, jesteśmy świadomi, że przekazaną wiedzę należy nieustannie poszerzać, a wykształcone nawyki starannie pielęgnować, co niniejszym nadal mamy zamiar czynić.

Zmień rozmiar
Kontrast