edukacjaPoniedziałek
800 - 1400
Wtorek
800 - 1400
Środa
800 - 1530
Czwartek
800 - 1400
Piątek
800 - 1400


Spis lektur -----> klasy 1 - 3,  klasy 4 - 6

Konkurs plastyczny "Mój ulubiony bohater literacki"

„Ulubieńcy i kochani
Wszystkim dobrze znani
Na radości i frasunki
Na piękne malunki”

Z ogromną przyjemnością dziękuje i gratuluje wszystkim laureatom konkursu. Doceniam wspaniałe pomysły,  zaangażowanie i przygotowanie prac konkursowych. Jest mi bardzo miło uczestniczyć w radości młodych twórców i cieszyć się razem z nimi naszą wspólną pasją – miłością do książek.
Komisja wyróżniła wszystkie prace plastyczne.

Wesoły Ryjek i zimaWidłak Wojciech

„Wesoły Ryjek i zima”

Poznań: Wydawnictwo Media Rodziny

Czwarty zbiór pełnych uroku i humoru opowiadań o Wesołym Ryjku. Mały bohater lubi zimę. Wprawdzie czasem nie ma śniegu, ale i tak jest ciekawie: można nauczyć się grać w warcaby, przekonać się, czym tak naprawdę jest domowe ognisko, albo wybrać  się pierwszy raz w życiu do kina. No ale zimą i tak najważniejsze są święta, choinka, kolędy i pieczenie pierniczków, na które Wesoły Ryjek ma swój własny przepis!

Tajemnica pożarówWidmark Martin

„Tajemnica pożarów”

Poznań: Wydawnictwo Zakamarki

Jest lato. Lasse i Maja robią porządki w swoim biurze detektywistycznym. Podczas przerwy Lasse czyta w gazecie o tajemniczych pożarach, które przez ostatnich parę dni wybuchały w różnych częściach Valleby. Co dziwne, każde z tych miejsc wyposażone było w nowy alarm przeciwpożarowy i nowe gaśnice. W dodatku po akcji strażaków okazywało się, że z wszystkich tych miejsc zniknęły drogocenne przedmioty… Lasse i Maja muszą przerwać sprzątanie i powstrzymać niebezpieczne pożary!

Benek i spółkaZarawska Patrycja

„Benek i spółka”

Warszawa: Wydawnictwo Dwie Siostry

Zbiór zabawnych opowiadań o szkolnych perypetiach Benka – wygadanego dziewięciolatka. Czytelnicy dowiedzą się z nich, jak z pomocą całej rodziny skończyć pracę domową przed dziewiątą wieczorem, gdzie podziewają się niezjedzone kanapki, na czym polega wyższość teatru nad kinem, kto ma w szawce i dlaczego konkursy są niesprawiedliwe.

Magiczne drzewo. Świat OgromnychMaleszka Andrzej

„Magiczne drzewo. Świat Ogromnych”

Kraków: Wydawnictwo Znak

Alik i Idalia zostają przeniesieni do Świata Ogromnych. Muszą mieszkać w domu olbrzymów i chodzić do szkoły z pięciometrowymi dziećmi. Są jedynymi małymi istotami w świecie, gdzie wszystko jest ogromne, a każdy chce być jeszcze większy...
By ich uratować, Kuki, Gabi i mówiący pies Budyń wyruszają do Świata Ogromnych. Muszą znaleźć i ułożyć tajemnicze puzzle, na których jest mapa z drogą do świata ludzi. Walczą z olbrzymimi stworami, potężnym Gigunem i pokusą, by sami zmienić się w Ogromnych…

Która to Malala?Piątkowska Renata

„Która to Malala?”

Łódź: Wydawnictwo Literatura

Roześmiana, skora do zabawy i śpiewania hitów Justina Biebera – właśnie taką Malalę poznajemy. Jedyne, co wyróżnia dziewczynę spośród przyjaciółek, to to, że nie zasłania twarzy chustą. Ale czy to wystarczający powód, by strzelić nastolatce w twarz? Szybko okazuje się, że Malala to nie zwykła nastolatka, a blogerka, która – opisując sytuację dziewcząt w pakistańskim szkolnictwie – naraziła się...

Bractwo-piractwo. Przygoda MatematycznaUsenko Natalia

„Bractwo-piractwo. Przygoda Matematyczna”

Warszawa: Wydawnictwo Nasza Ksiegarnia

Pewnego razu dziadek, który był dyrektorem banku, wrócił do domu jeszcze później niż zwykle.
– Wiecie co? – powiedział. – Znudziło mi się takie życie. A jakby rzucić to wszystko i zostać piratem? (…)
I tak też zrobili.
Sprzedali wszystko, co mieli, kupili statek, który nazywał się Krowa Morska, dwie armaty, kąpielówki i dużo ręczników. I jeszcze zapas mąki na naleśniki. Wybrali sobie prawdziwe pirackie imiona, takie, jakie im się podobały, i pewnego dnia ruszyli nad morze. A stamtąd w świat...

ĆwirJędrygas Jadwiga

„Ćwir”

Łódź; Wydawnictwo Dwie Siostry

Budząca uśmiech i wzruszająca historia o inności, która wymyka się rozumieniu i ... z rąk. Ptako dziewczynka. Albo dziewczynko ptak. Albo coś pomiędzy. Właściwie nie wiadomo, kim jest Ptyś. Pewnego dnia Walter po prostu znajduje ją pod krzakiem i zabiera do domu. Jego żona Tina chce ją wychować jak własne dziecko. Tylko że Ptyś potrzebuje wolności – i nie daje się zatrzymać.

Ciocia JadziaPiotrowska Eliza

„Ciocia Jadzia”

Poznań: Wydawnictwo Media Rodziny

Ciocia Jadzia to ciocia, o jakiej marzy każde dziecko, a przynajmniej niezależne i zadziorne dziewczynki, którym ciągle ktoś dorosły mówi, co mają robić. Ciocia Jadzia też jest dorosła, ale nie rozkazuje dzieciom, za to świetnie je rozumie i zawsze potrafi znaleźć radę.

Ciocia Jadzia TęczaPiotrowska Eliza

„Ciocia Jadzia Tęcza”

Poznań: Wydawnictwo Media Rodziny

Ciąg dalszy przygód cioci Jadzi i jej niezależnie myślącej bratanicy.
Ciocia Jadzia jest zawsze zadowolona i uśmiechnięta. Ma też niekonwencjonalne pomysły i oryginalnych znajomych, a przepisy na potrawy po prostu wymyśla. Z ciocią Jadzią wszystko jest ciekawe, zabawne, ale też pouczające – nawet oglądanie telewizji, wyprawa do kina czy zwykły spacer.

ZwiadowcyFlanagan John

„Zwiadowcy"(cała seria 1-12)

Warszawa: Wydawnictwo Jaguar

Seria powieści przedstawia przygody Willa, sieroty, który staje się czeladnikiem ponurego zwiadowcy o imieniu Halt. Korpus Zwiadowców zajmuje się dostarczaniem informacji i pilnowaniem porządku w królestwie, dla Duncana, króla Araluenu. Dostarczają mu informacji o wrogich zamiarach nieprzyjaciół. Seria jest połączeniem przygód nastoletniego Willa i jego przyjaciół, m.in. Horace'a, Cassandry, Alyss czy Gilana.

Mckee David

„Elmer i Wilbur”

Warszawa: Wydawnictwo Dwie Siostry

Elmer oczekuje wizyty swojego kuzyna brzuchomówcy, Wilbura. Nikt w dżungli nie spodziewa się, że Wilbur spłata im takiego figla... Najwidoczniej w rodzinie Elmera humor przekazywany jest w genach.


Pierelotkin Ida

„Co ma piernik do wiatraka?”

Warszawa: Wydawnictwo Bajka

Tych dwoje nigdy nie miało się spotkać: Fo – wyjątkowo niechętna dzieciom, zgorzkniała jak spalony piernik Wiedźma ze młyna i bardzo zdolny i równie samotny mały cukiernik Pim, którego całym światem była cukiernia Słodko i Jeszcze Słodziej. Tymczasem jedna partia tałapaja odmieniła ich losy, gdy przy stoliku w karczmie Pod Nietoperzem zasiadły czarodziejki – słodka Ma, pełna optymizmu Be oraz piękna Czereśniowa Wróżka Dżi. Bo na tajemniczej Mirbibelii sąsiedztwo wróżek, czarodziejek i wiedźm to nic nadzwyczajnego. Nie można tej wyspy znaleźć na żadnej mapie… A jednak istnieje!
Poruszająca opowieść o wielkiej przyjaźni starej czarownicy i małego chłopca.
Z niesamowitą utopijną krainą w tle….


De Saint-Exupery Antoine

„Mały Książę. Rozszerzona rzeczywistość”

Łódź: Wydawnictwo Galaktyka

Nadchodzi rozszerzona rzeczywistość, a z nią "Mały Książę". Używając smartfona lub tabletu można go zobaczyć (jego planetę i wiele więcej) w trójwymiarowej, dynamicznej przestrzeni.
Książę nie musi się przedstawiać – któż z nas nie zna najpiękniej opowiedzianej nauki o ludzkim życiu? Pojęcie miłości, prawdziwej przyjaźń i odpowiedzialności za drugiego człowieka wyrażone ustami autora wpisało się głęboko w naszą świadomość.
Tym razem ponadczasowa opowieść z nieprzemijającymi mądrościami poszerza swoją rzeczywistość. Za pomocą narzędzi multimedialnych (tablety, smartfony) możemy przenieść książkowe i płaskie ilustracje w świat wirtualny, którego stajemy się uczestnikiem. Trójwymiarowy Mały Książę, którego możemy dotknąć, planeta z aktywnym wulkanem czy pulsująca galaktyka to tylko nieliczne książkowe atrakcje.
"Mały Książę" zabiera nas na aktywny spacer po odwiedzanych planetach. Dzięki nowej technologii, czytając książkę możemy dodatkowo pobudzić swoją wyobraźnię i stać się aktywnym partnerem przygód małego chłopca.
Polecam książkę

„Dzieciaki świata”

Książka Martyny Wojciechowskiej „Dzieciaki świata” opowiada o życiu wspaniałych dzieci z czterech stron świata. Możesz  poznać nie tylko ich historię, ale także kulturę, styl ubierania się i różne tradycyjne potrawy.
Polecam!!!

Stola Martyna  klasa VI c

„Tajemnica pożarów”

Książka została napisana przez dwóch autorów Martina Wichmarka i Helene Willis. Występują w niej główni bohaterowie – Lasse i Maja oraz także pozostali, czyli komisarz policji, Jarmo, Iwona, Kent i Karina Granat. Historia jest naprawdę tajemnicza i wciągająca. Kolorowe ilustracje, których niestety nie ma za wiele są piękne.
Moim zdaniem jest to godna polecenia książka. Serdecznie zachęcam do jej przeczytania.

Dobrowolska Patrycja klasa Va
Rada Rodziców


Logo BN

Narodowy Uniwersalny Katalog CentralnyNarodowy
Uniwersalny
Katalog
Centralny


Katalog Rozproszony Bibliotek PolskichKatalog Rozproszony Bibliotek
Polskich

Wirtualna historia książki i biblotek
Wirtualna historia
książki  i  bibliotek

Serwis informacyjny dla bibliotekarzy