Aktualności

Akcja sprzątania grobów przez klasę VII

„Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”
– Jan Paweł II
Akcja sprzątania grobów przez klasę VI
Na cmentarzu w Kicinie znajdują się groby poległych w walce z Niemcami, która miała miejsce na terenie Czerwonaka.
Dnia 16 lutego 1945 roku do mieszkańców Czerwonaka nadeszła wiadomość, że grupa wojsk niemieckiej formacji SS wydostała się z Cytadeli Poznańskiej i kanałami podziemnymi dotarła poza granice miasta Poznania. Niemcy zajęli wtedy pozycję
w Czerwonaku – na wzgórzu w gospodarstwie państwa Jarzębowskich. W potyczce
z Niemcami zginęło dziewięciu mieszkańców Czerwonaka i Kicina zaliczonych w szeregi sformowanego w lutym 1945 r. oddziału Milicji Obywatelskiej i dwóch czerwonoarmistów.
Przed grobami poległych znajduje się tablica upamiętniająca zmarłych naszej gminy w latach 1914 – 1920.
W tym roku w ramach programu MEN „SZKOŁA PAMIĘTA” uczniowie kl. VII c
ze Szkoły Podstawowej w Czerwonaku przeprowadzili na tych grobach i wokół nich, prace porządkowe: mycie płyt nagrobnych, wyrywanie chwastów, grabienie liści. W ten sposób młodzież oddała hołd leżącym tam poległym.
Celem tej akcji jest pielęgnowanie pamięci o narodowych i lokalnych bohaterach, którzy poświęcili swoje życie w obronie wolności, zwłaszcza naszej społeczności – Naszej Małej Ojczyzny.

Aleksandra Jędrzejczak

Uczniowie z klasy VII c ze Szkoły Podstawowej w Czerwonaku porządkują groby poległych w walce z Niemcami w latach 1914 – 1920. Młodzież wyrywa chwasty, które znajdują się na ścieżce i dookoła nagrobków.

Uczniowie z klasy VII c ze Szkoły Podstawowej w Czerwonaku grabią liście dookoła grobów poległych w walce z Niemcami w latach 1914 – 1920.

Uporządkowane przez uczniów z klasy VII c, nagrobki poległych w walce z Niemcami mieszkańców Czerwonaka i Kicina.

Uczniowie z klasy VII c ze Szkoły Podstawowej w Czerwonaku wyrywają chwasty i czyszczą nagrobki poległych w walce z Niemcami w latach 1914 – 1920.

 

 

Skip to content