Święto Nauki w klasach IV-VIII
23 kwietnia 2024 r uczniowie klas IV – VIII uczestniczyli w Święcie Nauki pod hasłem „Bądźmy eko”, które połączyliśmy z obchodzonym dzień wcześniej Dniem Ziemi. W tym dniu nie było typowych lekcji, w zamian uczniowie brali udział w różnych ciekawych aktywnościach.
Klasy VI-VIII dzień rozpoczęły od nakręcenia filmików o treściach propagujących ekologiczne działania (segregacja śmieci, ochrona wody, powietrza, ocieplenie klimatu). Pogoda nam dopisała i część uczniów nagrywała filmik na dworze, w otoczeniu przyrody.
Kolejną aktywnością dla uczniów był udział w warsztatach chemicznych, fizycznych i matematycznych.
Uczniowie klas siódmych zgłębiali tajniki prądu elektrycznego na warsztatach fizycznych. Badali różne substancje i ciała pod kątem przewodnictwa prądu elektrycznego. Budowali z przygotowanych elementów proste obwody elektryczne oraz modele urządzeń, z którymi spotykają się na co dzień w domu – model elektromagnesu i silnika elektrycznego. Dowiedzieli się też, co to takiego transformator, do czego służy i gdzie go można znaleźć. Jednak największą frajdę sprawiał uczniom widok obracającej się ramki miedzianej wokół baterii umieszczonej na magnesie neodymowym, czyli prosty silnik elektryczny.
Uczniowie klas szóstych wzięli udział w kolorowych warsztatach chemicznych. Sprawdzali przewodnictwo elektryczne w wodzie destylowanej, wodzie wodociągowej i w roztworze soli. Sprawdzali też przewodnictwo cieplne miedzi. Każdy uczeń przygotował roztwór soli, a następnie próbował oddzielić wodę od soli poprzez odparowanie rozpuszczalnika. Największą atrakcją był eksperyment „Tęcza w probówce”, podczas którego uczniowie zapoznali się z pojęciem gęstości i wykonali piękne, kolorowe tęcze.
Podczas warsztatów matematycznych uczniowie klas ósmych zajęli się bankowością, liczyli zadania związane z oprocentowaniem lokat pieniężnych i kredytów, obliczali odsetki w zależności od kapitału i czasu lokaty. Strasznie to skomplikowane, ale przyda się w życiu jak nic.
Klasy IV miały spotkanie z pszczelarzem panem Maciejem Raczkiem, który podzielił się swoją wiedzą na temat pszczół i roli, jaką odgrywają w ekosystemie. Następnie odbyły się warsztaty przyrodnicze, podczas których uczniowie poznawali różnorodność owadów, obserwując je pod mikroskopem i wykonując pszczołę z origami. Klasy V usłyszały fascynujące opowieści o Etiopii, o jej kulturze, tradycjach i życiu codziennym, prowadzone przez państwa Malaczyńskich. Podczas warsztatów geograficznych dowiedzieli się, jakie działalności człowieka przyczyniają się do zmian klimatu Ziemi i jak oni sami na co dzień mogą o nią dbać. Pełni energii i pomysłów tworzyli gry planszowe, karciane na zajęciach matematycznych.
Kolejnym zadaniem był „bieg patrolowy po wiedzę” w formie stacji zadaniowych. W różnych miejscach w szkole umieszczone zostały zestawy zadań z zakresu szkolnych przedmiotów o różnym stopniu trudności. Uczniowie w 3-4 osobowych grupach w ciągu 40 minut zaliczali bieg patrolowy, sami decydowali, które zadania, za ile punktów chcą rozwiązać, aby uzbierać w sumie jak najwięcej punktów. Zadania były dostosowane do wiedzy i umiejętności uczniów na danym poziomie, były to zadania kreatywne wymagające analizy, pogłówkowania.
Około godziny 13.00 spotkaliśmy się w naszym szkolnym amfiteatrze na podsumowaniu biegu. Wyróżniliśmy z każdej klasy tych uczniów, którzy uzyskali w biegu najwięcej punktów. Następnie został przedstawiony regulamin sprzątania świata, klasy otrzymały rękawiczki, mapki i udały się na wyznaczone trasy, aby posprzątać swoje najbliższe otoczenie. Akcja sprzątania świata jest już
naszą szkolną tradycją i ma na celu nie tylko uprzątnięcie odpadów ze wspólnej przestrzeni, ale również zwrócenie uwagi, że to my sami odpowiadamy za śmieci pojawiające się wokół nas i musimy dbać o naszą planetę i jej czystość.
Rękawiczki i worki zapewnił nam Urząd Gminy w Czerwonaku, pracownicy urzędu odebrali również zapełnione worki z ustalonych miejsc składowania.
To był ciekawy, pełen aktywności i pozytywnych wrażeń dzień, który na długo pozostanie w pamięci całej społeczności szkolnej 🙂 A może powtórzymy go jeszcze kiedyś?
Ewa Skweres
Iwona Hutek
Elżbieta Musielska