Konkurs Papieski
„Umarli mówią, stanowią jakieś mniej lub bardziej określone zobowiązanie. Czasami umarli zobowiązują bardziej niż żywi”. Ta myśl księdza Józefa Tischnera stała się myślą przewodnią Dnia Papieskiego obchodzonego w naszej szkole 20 października tego roku.
Głównym elementem wspomnienia o Papieżu Polaku był, organizowany po raz drugi Szkolny konkurs wiedzy o życiu i dziele św. Jana Pawła II adresowany do uczniów najstarszych klas (6, 7 i 8) uczących się w budynku przy ulicy Szkolnej.
– Pragniemy właśnie w ten sposób upamiętać fakt, iż przez wiele lat właśnie budynek przy ulicy Szkolnej był szkołą, której patronował Karol Wojtyła – mówi współorganizatorka konkursu pani Małgorzata Skrzypczak, szkolna bibliotekarka.
Konkurs miał dwa etapy: pierwszy odbył się w zespołach klasowych i wyłonił dwie osoby, które uzyskując największą ilość punktów zakwalifikowały się do ścisłego finału.
Finał miał miejsce 20 października. Uczniowie musieli wykazać się bardzo szeroką wiedzą na temat życia i dzieła św. Jana Pawła II. Znajomość dat, osób, wydarzeń, miejsc, które odegrały istotną rolę w życiu i posłudze Papieża Polaka, to tylko część materiału konkursowego, który musieli przyswoić sobie uczestnicy. Bardzo ciekawym i wymagającym zadaniem było napisanie „przemówienia” papieskiego, w którym uczniowie zawarli to, co ich zdaniem, mógłby dzisiaj, gdyby żył, św. Jan Paweł II powiedzieć właśnie im – młodym ludziom tu i teraz.
Uczniowie doskonale poradzili sobie z zadaniami, co potwierdziły wyniki konkursu:
I miejsce – Karina Gajewy i Jan Kimel, klasa 7b (57/60punktów)
II Zuzanna Palichleb i Weronika Tepper, klasa 8b (55/60 punktów)
III Zuzanna Jakiel i Tomasz Borowski – Dobrowolski, klasa 8a (49/60 punktów)
Wszystkim uczestnikom bardzo gratulujemy, a laureatów poprosimy o odebranie nagród w stosownym miejscu i czasie.
– Chcielibyśmy, aby taki konkurs odbywał się cyklicznie, co roku. Musimy mieć świadomość, iż w życie wchodzi pokolenie, które nie pamięta już pontyfikatu Jana Pawła II. Pokolenie, dla którego postać Papieża Polaka jest już jedynie postacią historyczną, a jego życie i dzieło nie oddziaływuje na nich z taką mocą, jak na pokolenie ich rodziców czy dziadków – dodaje pan Zbigniew Głos, katecheta i współorganizator konkursu.
Tegoroczny Dzień Papieski był wyjątkowy także z tego powodu, że obchodzony w 100. rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II.