Aktualności

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Spotkania z pisarzami, wirtualna wizyta w księgarni i spotkanie live z księgarzami, konkursy, quizy, dzielenie się czytanymi książkami, to tylko niektóre z licznych atrakcji, jakie uświetniły obchodzony 23 kwietnia w naszej szkole Światowy Dzień Książki i praw autorskich.

„W księgarni znajdziemy cały świat, bo każda książka mieści w sobie cały świat, a nawet światy: świat autora, a potem świat czytelnika, który po tę książkę sięga, także te światy, których istnienia byśmy nigdy, nawet, nie przeczuwali” – te zdania wypowiedziane przez panią Monikę Hoffmann właścicielkę księgarni, w czasie spotkania z uczniami klas 6 i 7 doskonale streszczają najgłębszy sens istnienia książek oraz pokazują dlaczego, mimo tak często dzisiaj zapowiadanej śmierci czytelnictwa, wielu z nas ciągle sięga po książki, bo bez nich nie wyobraża sobie życia.

Po książki sięgają także uczniowie naszej szkoły czego dowodem był ich niezwykle czynny udział w spotkaniach online zorganizowanych przez panią Małgorzatę Skrzypczak, panią Joannę Witek oraz pana Zbigniew Głos z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i praw autorskich. Spotkania odbyły się 23 oraz 27 kwietnia, a przez ten cały czas, trwały również konkursy organizowane przez szkolną bibliotekę.

Klasy 4-5 brały udział w spotkaniu z pisarzem panem Łukasze Wierzbickim na temat jego najnowszej książki „Ocean to pikuś”, której bohaterem jest podróżnik Aleksander Doba ( zmarł w lutym tego roku). Książka powstała w pół roku. Inspiracją do jej napisania było spotkanie z pisarza z p. Dobą, podczas którego opowiedział o swojej wyprawie – przepłynięcie Oceanu Atlantyckiego. Spotkanie było bardzo udane. Gość zachęcał dzieci do tego, aby znalazły swoją pasję i realizowali marzenia.

Na końcu także zadał pytanie, a nagrodą była wspomniana książka.

Uczniowie klas 8 spotkali się wirtualnie z autorem książki „ Historycznym śladem Puszczy Zielonki i okolic” panem Błażejem Sienkowskim, pasjonatem starej motoryzacji oraz sołtysem sołectwa Kliny. Gość przedstawił uczniom swoją książkę, opowiedział o pracy nad nią – książka powstawała jako wynik wycieczek rowerowych po Puszczy Zielonce. Odpowiadał także na pytania dzieci dotyczące nie tylko książki ale i swoich pasji i zainteresowań, a także planów na przyszłość, tych związanych z pisarstwem i swoimi zainteresowaniami.

Natomiast klasy 6 i 7 „wybrały się na wycieczkę” do Wągrowca, gdzie „odwiedziły” księgarnię „Muszyńscy” i spotkali się z panią Moniką Hoffmann, która opowiadała nie tylko o książkach, ale także o trudnej i wymagającej pracy księgarza oraz o prowadzeniu rodzinnej księgarni, która znajduje się w tym miejscu od ponad 100 lat. Dzieci dowiedziały się, że w dzisiejszych czasach księgarnia nie może być, tylko i wyłącznie, miejscem, gdzie kupuje się książki, ale staje się swoistym centrum kultury. Pani Monika była zachwycona wiedzą uczniów naszej szkoły na temat współczesnej literatury dla młodzieży i ich czytelniczymi zainteresowaniami.

Oprócz spotkań uczniowie szkoły mogli uczestniczyć w atrakcjach przygotowanych przez panią Małgorzatę Skrzypczak w ramach pracy szkolnej biblioteki. Uczniowie musieli odgadnąć „kto i co czyta”. W rolę lektorów wcielili się pracownicy naszej szkoły, którzy nagrali fragment czytanej przez siebie książki. Dzieci, a także pracownicy szkoły mogli też, za pośrednictwem szkolnej platformy Teams, „podzielić się” ze sobą aktualnie czytanymi lekturami, bądź swoimi ulubionymi książkami i zachęcić innych do zapoznania się z nimi.

Obchody „Dnia książki…”, w takiej formie i na taka skalę, odbyły się w naszej szkole po raz pierwszy, ale sądząc po zainteresowaniu jakim cieszyły się wśród uczniów, wejdą one na stałe do kalendarza imprez szkolnych, bo przecież odkrywanie ciągle nowych światów, to jedno z najbardziej pasjonujących dziedzin ludzkiej aktywności, z którego nigdy nie możemy rezygnować…

zg

 

Skip to content