Aktualności

Bajka w Czerwonaku

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., w małej sali gimnastycznej naszej szkoły przy ul. Rolnej 8, odbyło się spotkanie z Andrzejem Wróblewskim. Gość urodził się 30 XI 1951 r. w Warszawie, jest poetą, pisarzem, ekonomistą. Studiował handel zagraniczny w SGPiS w Warszawie (obecnie Szkoła Główna Handlowa). Został laureatem ogólnopolskich konkursów literackich. Jest autorem licznych bajek. Publikował swe utwory w wielu antologiach. Napisał bajki, piosenki, wiersze dla najmłodszych, jak i dla starszych czytelników. Teksty jego piosenek o św. Janie Pawle II zawiera płyta Grupy „Santo Subito” (2007 r.). Jego bajki zamieszczone są na stronie internetowej: www.bajkiwuja.pl. Napisał również kilka części „Opowieści emeryta”.

Wydarzenie trwało od godz. 10.15-12.30. Było adresowane do uczniów klas I-III, którzy przybyli na nie w dwóch grupach. Zostało zorganizowane przez nauczyciela Pawła Ziółkowskiego. Na początku organizator przedstawił gościa, zapoznał pokrótce z życiorysem, ukazał dorobek literacki oraz wspomniał o znajomości z nim i o współpracy. Gość rozpoczął program od pogadanki z uczniami na temat bajki. Następnie mówił o historii tworzenia przez siebie tego gatunku literackiego. Wszystko zaczęło się w 2009 r. od konkursu na bajkę dla wnuka. Napisał bajkę pt. „Krowy w skarpetkach” i wygrał konkurs. Wziął również udział w konkursie dla dzielnicy Wola w Warszawie. Bajka „Trzy pszczoły” jest wykorzystywana przez lektorów TVP do ćwiczeń na dykcję. Gdy napisał sześć bajek, to siostrzeniec zapisał je na płytce i poprosił o więcej. Tak zaczęła się przygoda gościa z tym gatunkiem. Do tej pory stworzył 114 bajek, spośród których większość została opublikowana przez siostrzeńca na na stronie internetowej www.bajkiwuja.pl. Następnie przeczytał utwór pt. „Trzy pszczoły”, charakteryzujący się trudną wymową i pisownią niektórych polskich słów. Potem zaprezentował utwór „Kotek Mizerotek”.

Autor przygotował konkurs podzielił chętnych na dwie grupy – dziewczęta i chłopców. Jego tematem były fraszki. Uczestnicy musieli odgadnąć nazwy zwierząt. Wszyscy otrzymali po płytce z nagraniami bajek. Następnie uczniowie przystąpili do zadawania pytań. Jedna uczennica zapytała o inspirację, na co otrzymała odpowiedź, że był nią konkurs. Inna osoba zadała pytanie, jak długo autor pisze bajki. Dowiedziała się, że różnie. Niektóre dzień, inne półtora, jeszcze inne półtora miesiąca. Ktoś inny zapytał o najbardziej podobającą się bajkę i usłyszał, że „Krowy w skarpetkach”. Autor został ponadto zapytany o zawód wykonywany, zanim zaczął pisać, o wiek oraz o to, czy pisze w czasie wolnym. Wspomniał, że w ostatnich latach stworzył kilka części „Opowieści emeryta”. Na zakończenie spotkania uczniowie zareagowali oklaskami.

Było to drugie spotkanie w tym roku szkolnym z osobą reprezentującą dziedzinę literatury. Wcześniej, w poniedziałek 18 marca, w Gminnym Ośrodku Kultury „Sokół” gościła słynna poetka, mieszkanka Inowrocławia – Alicja Kuberska.

 

Paweł Ziółkowski

Konkurs z udziałem chętnych uczniów. Uczniowie wraz z opiekunami w małej sali gimnastycznej. Powitanie gościa przez organizatora, Pawła Ziółkowskiego i przedstawienie go uczniom oraz nauczycielom.

Skip to content