Koło Mediacyjne w naszej szkole
W listopadzie w naszej szkole rozpoczęło działalność Koło Mediacyjne skierowane do uczniów klas 6–8. Spotkania odbywają się w każdy piątek o godzinie 8:00 w bibliotece szkolnej.
Głównym celem Koła jest wprowadzenie mediacji rówieśniczych jako sposobu na pokojowe i konstruktywne rozwiązywanie konfliktów między uczniami. Uczestnicy Koła uczą się, czym jest mediacja, jak przebiega proces mediacyjny oraz jaką rolę pełni mediator. Podczas spotkań rozwijają umiejętności komunikacyjne, uczą się aktywnego słuchania, wyrażania emocji i potrzeb oraz szukania rozwiązań satysfakcjonujących dla obu stron konfliktu.
Na obecnym etapie działalności Koła uczniowie poznają podstawy mediacji i ćwiczą je w praktyce, wspólnie analizując różne sytuacje konfliktowe, które mogą pojawić się w środowisku szkolnym lub aktualnie się z nimi mierzymy. Zajęcia mają formę warsztatów, rozmów i ćwiczeń praktycznych, co pozwala uczestnikom zdobywać wiedzę w aktywny i angażujący sposób.
Koło Mediacyjne to przestrzeń do nauki dialogu, współpracy i odpowiedzialności za relacje z innymi. Działalność Koła ma na celu nie tylko przygotowanie uczniów do roli mediatorów rówieśniczych, ale także budowanie w szkole atmosfery opartej na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.
Zapraszamy uczniów klas 6–8 do udziału w spotkaniach Koła Mediacyjnego, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności społeczne i uczyć się rozwiązywania konfliktów w sposób spokojny i empatyczny.